Jdi na obsah Jdi na menu
 


PSÍ SPORTY

 

 
 
Agility
Agility je o šikovnosti pejska a psovoda, jedná se o zdolávání různých překážek na čas. Pes musí být maximálně ovladatelný a poslušný, protože na závodech nesmí mít obojek ani vodítko. Existuje rozdělení psů do kategorií dle kohoutkové výšky psa a to na small (malý), medium (střední) a large (velký). 
 
 
Bikejöring
Cyklista a pes. Psík je připoutaný vlečným lanem k tělu či kolu a my využíváme jeho tažné síly.
 
 
Canicross
Terénní běh se psem. Pes v postroji táhne na tažné šňůře svého psovoda a pomáhá mu tak snadněji překonávat obtížný terén.
 
 
Coursing
Jde o sportovní štvanici na zajíce. Dostihy, které se běhají na dráze v přírodním terénu, kde pes zdolává různé překážky (stromy, vodu, keře, větve) a snaží se dostihnout umělou vlečenou návnadu. 
 
 
Dog dancing (tanec se psem)
Tanec se psem spočívá v nácviku poslušnosti, krokových variací a různých prvků, to vše do rytmu hudby. Na soutěžích se hodnotí umělecký dojem, provedení povinných prvků.
 
 
Dog packing
Nošení zátěže. Psík nese na svých zádech speciální postranní batůžky.
 
 
Dog trekking (turistika se psem)
Jedná se o jakýsi orientační pochod se psem, který je na vodítku nebo v postroji. Páníček a jeho pes jdou podle mapy po určité trase, na kterou mají časový limit. Dále je určena povinná výbava.
 
 
Dostihy
Dráhové dostihy, kterých se účastní chrti. Vybíhají ze startovních boxů, a po upravené dráze sledují umělou návnadu (vlečený igelitový střapec). 
 
 
Flyball
Flyballová dráha je složena ze čtyř skokových překážek v řadě za sebou a boxu, který vystřeluje míček. Páníček zůstává na startu, dává psovi povel k vyběhnutí, ten běží na dráhu, překonává překážky, skočí na desku boxu, čímž vystřelí míček a ten pes aportuje zpátky přes překážky k psovodovi. Při závodech mezi sebou soupeří dvě družstva, každé má čtyři psovody a čtyři psy.  
 
 
Frisbee
Při frisbee jde o chytání létajícího talíře ze vzduchu. Zlepšuje se tím postřeh, obratnost, rychlost a pejsek se procvičuje v aportování.
 
High jump
Pes vyskakuje co nejvýše na zavěšeného peška.
 
 
Hang time
Zákus psa do visícího peška na čas. Pes vyskočí na zavěšeného peška (základní výška je 1,5 m) a měří se čas, jak dlouho se pes na peškovi udrží.
 
 
Mushing
Jízda se psím spřežením.
 
 
Přetahování o lano
Dva psi se přetahují o lano dlouhé asi 1 metr. Každý pes je z bezpečnostních důvodů na své straně upoutaný dlouhým řetězem k pevnému bodu, aby se soupeři nemohli dostat k sobě. Prohraje ten, který se dříve pustí lana. Psi jsou rozděleni do kategorií podle kohoutkové výšky.
 
 
Pulka
Pes táhne pulku (sáňky člunkovitého tvaru) a je spojený tažnou šňůrou s běžkařem.
 
 
Rollpulka
Pes, vozík a psovod. Pes v postroji táhne dvoukolový vozík s povinnou zátěží následován psovodem (i na kole), který je s ním spojený tažnou šňůrou.
 
 
Skijöring
Lyžař je tažen psem v postroji.  
 
 
Triatlon
Psovod se svým psem překonává několikakilometrovou trať na kole, během a plaváním. Rozhodující je čas, za který je trať překonána.
 
 
Weight pulling
Pes v postroji táhne břemeno. Pullingu se můžeme věnovat téměř každý atleticky stavěný a přiměřeně osvalený pes. Kategorie jsou rozděleny dle pohlaví a hmotnosti psa.  
 
 
 
Zdroj: www.efauna.cz